drzwi łazienkowe otwierane na zewnątrzDrzwi są bardzo ważnym elementem każdego domu, mieszkania czy innego budynku. Zapewniają prywatność, wyciszają dźwięki z zewnątrz i zwiększają bezpieczeństwo. Drzwi łazienkowe, które są niezbędne w celu zapewniania intymności, posiadają zazwyczaj inną konstrukcję oraz właściwości od drzwi stosowanych w pozostałych pomieszczeniach. Muszą one spełniać szereg wymogów bezpieczeństwa oraz zapewniać odpowiednią odporność i wentylację. W dużym stopniu wymagania te określa prawo budowlane, a ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania drzwi łazienkowych. 

Czym powinny charakteryzować się drzwi łazienkowe?

 Drzwi do łazienki powinny być wybierane ze szczególną uwagą. W grę wchodzi bowiem użytkowanie w pomieszczeniu o podwyższonej temperaturze i wilgotności. Aby zapobiec niekorzystnym zmianom w skrzydle, powinno stosować się drzwi na solidnych ramiakach drewnianych, koniecznie z zastosowaniem szczelin wentylacyjnych dla odprowadzenia nadmiaru wilgoci. Szczególnie wentylacja jest tutaj bardzo ważna, ponieważ bez niej istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia w łazience pleśni i grzybów, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, a ich pozbycie się jest często bardzo problematyczne. Niezwykle ważnym elementem przy drzwiach do łazienki jest także staranne wykonanie silikonowania ościeżnicy na całym jej obwodzie. Zabieg ten zabezpiecza ościeżnicę przed penetracją wilgoci i jej degradacją.

Bardzo ważnym elementem drzwi łazienkowych jest również zamek, który daje poczucie prywatności użytkownikom łazienki. Oprócz funkcjonalności przy wyborze drzwi łazienkowych warto zwrócić uwagę również na ich design. Kolor drzwi czy też ich wzór może w znaczy sposób zmienić stylistykę łazienki i wpłynąć pozytywnie na jej wygląd. 

Zamów drzwi z montażem we Wrocławiu

Jakie normy i wymagania muszą spełnić drzwi łazienkowe?

Zgodnie z prawem budowlanym, drzwi łazienkowe powinny mieć przynajmniej 80 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. Dzięki temu zapewniony zostanie komfort i wygoda korzystania z nich, a tym samym będą one bezpieczne dla użytkowników. W sklepach można czasami znaleźć węższe drzwi łazienkowe, a jest to spowodowane głównie tym, że w starszym budownictwie często otwory wejściowe do łazienek były zdecydowanie węższe, niż określają to obecne przepisy.

Oprócz tego bardzo ważne jest, aby drzwi łazienkowe wyposażone były w szczeliny wentylacyjne w dolnej ich części. Otwory te zgodnie z normą PNB powinny mieć sumaryczny przekrój nie mniejszy niż 0,0227 m2 dla dopływu powietrza. Producenci drzwi zwykle oferują dwa rodzaje rozwiązań: tuleje wentylacyjne (stalowe, czarne, białe itp.) lub tzw. podcięcie wentylacyjne. Nie zawsze oba rozwiązania spełniają kryterium powierzchni wymiany. Tuleje to okrągłe otwory, umiejscowione zwykle w dolnej części drzwi łazienkowych i osłonięte ozdobnymi nakładkami. Najczęściej spotyka się jeden lub dwa rzędy takich otworów wentylacyjnych. Jednak warto pamiętać, że to rozwiązanie zapewnia dość małą powierzchnię cyrkulacji powietrza. Z kolei podcięcia wentylacyjne to nowoczesne rozwiązanie, które stosuje się coraz częściej. Jest ono praktycznie niezauważalne i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. 

Drzwi łazienkowe, zgodnie z prawem budowlanym, powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia. Zdarza się jednak, że z uwagi na inne uwarunkowania projektowe, inwestorzy decydują się na zmianę kierunku otwierania drzwi jako „drzwi otwierane do wnętrza”.

Wybierając drzwi łazienkowe, warto stawiać na sprawdzone produkty charakteryzujące się wysoką jakością, np. odpowiednio zabezpieczone drzwi drewniane. Drzwi tego typu muszą także spełniać pewne wymogi narzucane przez prawo budowane, aby korzystanie z nich było komfortowe i w pełni bezpieczne.

Zobacz nasze drzwi łazienkowe – Wrocław: